Cookline DOF-30 Commercial 30 lb. Gas Flat Bottom Countertop Donut Fryer - 50,000 BTU
Powered by robust burners delivering an impressive range of 50,000 BTUs, these fryers are perfectly suited for establishments that demand high volume operations. With a blend of resilience and adaptability, this countertop funnel cake fryer from Cookline constitute an invaluable addition to various settings including restaurants, sports stadiums, and state fairs.
STANDARD FEATURES
- Durable stainless steel construction
- A dual-purpose reversible drip tray that also functions as a lid
- (2 ) "U" shaped burners, 25,000 BTU / burner
- Stainless steel 30 lb. oil capacity tank
- Millivolt thermostat, 200F - 400F
- Includes drain valve for easy removal of used oil from the tank for disposal or filtering
- Natural Gas Standard, field convertible to LP Gas by a licenced plumber(conversion kit sold separately)
- Adjustable 4" stainless steel feet
- Combination valve with built-in regulator. Max inlet gas pressure: 1/2 psi.
-
cETLus -
ETL-Sanitation
-
Flat Bottom Design
The fryer's flat-bottom design offers distinct advantages, allowing for maximum frying capacity and even heating of all items to the ideal temperature. This enables you to consistently serve your customers with donuts, funnel cakes, and other fried delights. -
Flexible Drain Tray
The smartly designed drip tray also functions as a lid, maintaining the cleanliness of the fry pot during periods of non-use. Further convenience is provided by the front-mounted drain and extension pipe, streamlining the process of oil disposal into either an oil filtration machine or oil shuttle. -
Intuitive Thermostatic Dial Controls
The adjustable thermostatic control lets you set temperatures from 200 to 400 degrees Fahrenheit for precise cooking. User-friendly dials and a responsive thermostat ensure a seamless experience, while a 450°F Hi-limit switch adds extra safety by cutting off the gas if temperatures exceed the limit. -
Mesh Strainer Included
While cooking, the products can float with ease above the stainless steel mesh strainer, making it an excellent option for preparing pastries or hushpuppies. After frying, the products can be effortlessly lifted out using the mesh strainer, which boasts cool-touch handles,simplifying the batch frying procedure.
Estimated to Ship in 1-3 Days
- Countertop Funnel Cake, Donut Fryer
- 50,000 BTU - 30 lb. Oil Capacity
- Durable Stainless Steel Construction
- Stainless Steel Mesh Strainer Included
- Natural Gas Standard
- No gas regulator required
Product Specifications
| Length (in.) | 23 |
|---|---|
| Total BTU | 50000 |
| Condition | New |
| Length Detail | 44.3" with Drip Trap |
| Capacity | 30 lb. |
| Manufacturer | Cookline |
| Depth (in.) | 29.6 |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| SKU | DOF-30 |
| Height (in.) | 19.7 |
| Temperature Range | 200 F to 400 F |
| Height Detail | Includes 4" Adjustable Feet |
| Available Warranties | Cookline® Extended Warranty 6 |
Cookline perfomance is built on manufacturing heavy duty commercial equipment for high traffic kitchen environments. From convection ovens, fryers, ranges, stock pot ranges all built to last. All Cookline equipment is backed by a 1 year warranty.
For Commercial Use Only
1 Year Parts & Labor