Beverage Air PH2-1HS Full Height Insulated Mobile Heated Cabinet w/ 6 Pan Capacity, 208 240v/1ph
Beverage-Air is a leading domestic manufacturer of commercial refrigeration solutions, with a vast product offering including over 1,000 unique models across 31 product series and 10 product categories. Manufactured in Brookville, Pennsylvania & headquartered in Winston-Salem, North Carolina, Beverage-Air is committed to producing American made equipment for the foodservice market.
Standard Features
- Warming Cabinet
- Reach in
- Two-section
- 43.3 cu. ft.
- (4) half height doors
- Cylinder lock
- (6) silver freezer shelves
- Exterior digital thermometer
- Top mounted heating system
- Aluminum interior
- Stainless steel front & sides
- 15 amp breaker required
- UL, UL EPH Classified, UL-Sanitation
Cabinet Construction
- Stainless steel exterior
- Interior is made of corrosion resistant aluminum
- Operational indicator panel contains thermometer and adjustable thermostat control which is accurately calibrated from 80°F to 180°F
- Manually controlled humidity vents are provided in the top of the cabinet
- Self-closing doors with safety stops
- Heavy-duty cylinder lock and self-adjusting magnetic gasket
- Stainless steel breaker caps
- Cam-lift hinges
- Six (6) silver freeze shelves
- 6" Adjustable legs standard
- 8' Cord and plug (see electrical data for details)
Options & Accessories
- Pan slides
- Stainless steel interior
- 3" or 6" Casters
- Left or right door hinge (at time of order)
-
cULus -
UL -
UL-S
Ships from Manufacturer
- 43.3 Cu. Ft.
- (4) Half Height Doors
- Cylinder Lock
- (6) Silver Freezer Shelves
- Exterior Digital Thermometer
- Aluminum Interior
Product Specifications
| Length (in.) | 52.13" |
|---|---|
| Condition | New |
| Capacity | 6 |
| Door Material Type | Solid Door(s) |
| Manufacturer | Beverage Air |
| Depth (in.) | 34.63" |
| Cubic Feet | 43.3 |
| SKU | PH2-1HS |
| Height (in.) | 84.13" |
| Shelves | 6 |
Beverage-Air® is a leading manufacturer of commercial refrigeration equipment for the food service industry. Whether you operate a bar, hotel, convenience store, supermarket or other retail environment, Beverage-Air® has a wide selection of premium refrigeration and food service equipment solutions to meet your needs.
7 Year Parts & Labor