Beverage-Air HR3HC-1HG Horizon Series 78" Top Mounted Glass Half Door Reach-In Refrigerator
Beverage-Air is a leading domestic manufacturer of commercial refrigeration solutions, with a vast product offering including over 1,000 unique models across 31 product series and 10 product categories. Manufactured in Brookville, Pennsylvania & headquartered in Winston-Salem, North Carolina, Beverage-Air is committed to producing American made equipment for the foodservice market.
Standard Features
- Horizon Series Refrigerator
- Reach-in
- Three-section
- 78"W
- 85"H
- 71.52 cu. ft. capacity
- (2) center half glass doors right-hand hinged
- (2) right half glass doors right-hand hinged
- (2) left half glass doors left-hand hinged
- (9) shelves
- Electronic control
- LED interior lighting
- Digital display
- Stainless steel front
- Gray painted sides
- Aluminum interior
- Top-mounted self-contained refrigeration
- R290 Hydrocarbon refrigerant
- Variable Speed Technology
- 1/3 HP
- cULus, UL EPH Classified, UL-Sanitation
Cabinet Construction
- Exterior is stainless steel front and continuous coil coated sides
- Interior liner is made of corrosion resistant aluminum
- Full electronic control
- One piece grille
- LED interior light
- Self-closing door with 120º stay-open feature, on cam-lift hinges
- Snap-In magnetic gaskets for positive door seal
- Nine (9) heavy-duty epoxy coated wire shelves
- 6” Heavy-duty casters, two (2) with brakes
- 8’ Cord and plug (see electrical data for details)
Options & Accessories
- Tray slide pair, 1 tray slide set for (1) 18” x 26” or (2) 14” x 18” pans (A)
- Stainless steel universal tray slide pair,1 tray slide set for (1) 18” x 26” or (2) 14” x 18” pans (AC)
- Tray slide kit #4 (19 sets per half section)
- Additional shelves
- Shelf clips
- Door locks
- Stainless steel breaker
- 6” Legs seismic/flanged
- 3” Casters
- Remote option
-
cULus -
UL -
UL-S
Ships from Manufacturer
- 71.52 Cu. Ft. Capacity
- (9) Shelves
- Electronic Control
- LED Interior Lighting
- Digital Display
- Aluminum Interior
Product Specifications
| Length (in.) | 78" |
|---|---|
| Horsepower | 1/3 HP |
| Door Material Type | Half Door(s) |
| Condition | New |
| Compressor Location | Top Mount |
| Manufacturer | Beverage Air |
| Depth (in.) | 33.63" |
| Cubic Feet | 71.52 |
| Pass Thru Door | No |
| SKU | HR3HC-1HG |
| Roll-In | No |
| Height (in.) | 84.5" |
| Door Type | Swinging |
| Number of Sections | 3 Sections |
| Refrigerant | R290 |
| Shelves | 9 |
Beverage-Air® is a leading manufacturer of commercial refrigeration equipment for the food service industry. Whether you operate a bar, hotel, convenience store, supermarket or other retail environment, Beverage-Air® has a wide selection of premium refrigeration and food service equipment solutions to meet your needs.
7 Year Parts & Labor, 7 Year Compressor