Migali C-RO-36G-NG Natural Gas 36" Griddle Top Range with Oven - 102,000 BTU
Simmer, saute, grill, flip, whip, bake all at one time. Be the goddess of your kitchen and dance around multitasking the chores. Migali's griddle combined oven ranges lets you all these task effortlessly and flawlessly. The model powered by natural gas features an oven with adjustable racks for baking multiple cakes at a time, 36" wide and 3/4" thick polished griddle for flipping the burger patties which can be controlled manually by chrome temperature knobs. The cast iron grates can be uninstalled and reinstalled easily for cleaning purposes. The four adjustable legs of the unit helping in easy moving while reorganizing the layout of the kitchen. The wall beyond the assembly stays cleans because of rear located backsplash and heat is transferred to the hood ventilation system. The whole interior and exterior is made of heavy duty durable stainless steel.
Standard Features
- High polished, stainless steel exterior
- 25,000 BTU/Hr rating per burner
- Heavy duty cast iron removable trivets
- Porcelain enamel over steel oven interior
- 3/4” thick polished steel griddle cooking surface for quick, even heating
- Beautiful ergonomic design and easy to clean
- Chrome temperature knobs & oven handle
- Adjustable temperature oven knob
- (4) adjustable stainless steel legs
- Adjustable oven shelf
- Saftey pilot oven shut-off high limit switch
- Manual ignition of burners
- Value type: Pilot lit, continuously on
- All burners and gas tubing are contructed of stainless steel
- Migali Plant-A-Tree Pledge: Migali pledges to plant a tree for every product sold in partnership with the Earth Day Network
Ships from Manufacturer
- High polished, stainless steel exterior
- 27,000 BTU/Hr oven
- Heavy duty cast iron removable trivets
- Porcelain enamel over steel oven interior
- Casters Included
Product Specifications
| Length (in.) | 36.00 |
|---|---|
| Total BTU | 102000 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Migali |
| Depth (in.) | 31 |
| Oven BTU | 27000 |
| Oven Type | Standard Oven |
| SKU | C-RO-36G-NG |
| Number of Ovens | 1 |
| Height (in.) | 56.4 |
| Control Type | Manual |
| Height Detail | 36 inch high cooking surface |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| Griddle Cooking Size | 36" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Number of Ovens | 1 |
| Oven Interior Length | 26.80 |
| Oven Interior Depth | 25.80 |
| Oven Interior Height | 13.90 |
Want your commercial kitchen cooking and refrigeration measures to have green credentials? The Migali range is well worth considering, based in neighboring New Jersey they provide a quality range of products at a reasonable price. Their expertise runs deep as they also run a medical-grade refrigeration division from the same premises.
1 Year Parts & Labor