Beverage Air PRF12-12HC-1HS Reach-In Dual Temperature Refrigerator
Beverage-Air is a leading domestic manufacturer of commercial refrigeration solutions, with a vast product offering including over 1,000 unique models across 31 product series and 10 product categories. Manufactured in Brookville, Pennsylvania & headquartered in Winston-Salem, North Carolina, Beverage-Air is committed to producing American made equipment for the foodservice market.
Standard Features
- P-Series Refrigerator/Freezer
- Dual temp
- Reach-in
- One-section
- Top-mounted self-contained refrigeration
- 8.99 cu. ft (top) & 8.99 cu. ft. (bottom)
- (2) hinged solid half-doors (lockable)
- (4) epoxy-coated shelves
- Electronic control
- LED interior lighting
- External digital thermometer
- R290 Hydrocarbon refrigerant
- Aluminum interior with stainless steel door liner
- Stainless steel exterior doors, sides & front
- 1/3 HP (refrigerator & freezer)
- cULus, UL EPH Classified, UL-Sanitation
Cabinet Construction
- Stainless steel exterior door, sides, and front (galvanized top, bottom & back)
- Interior is made of corrosion resistant aluminum
- Stainless steel door liner
- Full electronic control with exterior digital thermometer
- Expansion valve technology
- Variable speed technology
- Stainless steel breaker covers
- Dual temp refrigerator/freezer units provide two different operating temperature zones for different types of products
- Top side refrigerator
- Bottom side freezer
- Self-closing doors on cam-lift hinges, with 120º stay-open feature
- One-piece snap-in magnetic door gaskets for positive seal
- Door locks
- Two (2) heavy-duty epoxy coated shelves per section
- 6" Legs
Options & Accessories
- Stainless steel case back
- Stainless steel interior
- Zone Operating temperature configuration (R/R, F/R, F/F)
- Tray slide kit
- Left and right hand door swing (at time of order)
- 6" Casters or seismic/flanged legs
- Remote option (see note on back page)
-
cULus -
UL -
UL-S
Ships from Manufacturer
- 8.99 Cu. Ft (Top)
- 8.99 Cu. Ft. (Bottom)
- (4) Epoxy-Coated Shelves
- Electronic Control
- LED Interior Lighting
- External Digital Thermometer
Product Specifications
| Length (in.) | 26.63" |
|---|---|
| Horsepower | 1/3 HP |
| Door Material Type | Half Door(s) |
| Condition | New |
| Compressor Location | Top Mount |
| Manufacturer | Beverage Air |
| Depth (in.) | 34.63" |
| Cubic Feet | 8.99 |
| Pass Thru Door | No |
| SKU | PRF12-12HC-1HS |
| Roll-In | No |
| Height (in.) | 84.75" |
| Door Type | Swinging |
| Number of Sections | 1 Section |
| Refrigerant | R290 |
| Shelves | 4 |
Beverage-Air® is a leading manufacturer of commercial refrigeration equipment for the food service industry. Whether you operate a bar, hotel, convenience store, supermarket or other retail environment, Beverage-Air® has a wide selection of premium refrigeration and food service equipment solutions to meet your needs.
7 Year Parts & Labor, 7 Year Compressor