Turbo Air Radiance TAMG-12-NG 12" Natural Gas Countertop Manual Control 1 Burner Commercial Griddle - 22,000 BTU
The Turbo Air Radiance TAMG-series is a high-performance stainless steel griddle designed for durability, efficiency, and convenience, making it an ideal addition to any commercial kitchen. Featuring a stainless steel front, sides, and a 4-inch front top ledge, along with a 4-inch backsplash and tapered side splashes, it ensures easy cleaning and mess containment. Equipped with one powerful 22,000 BTU/hr U-shaped aluminized burner per 12 inches of griddle width, it delivers consistent heat for optimal cooking performance. The ¾-inch polished steel griddle plate provides a durable, smooth cooking surface, supported by 2-inch stainless steel legs for stability. An ergonomically designed heat-resistant PPS (Poly Phenylene Sulfide) On-Off knob and an adjustable standing pilot for each burner add to its user-friendly features. With a high-efficiency design, this griddle ensures faster cooking and recovery while using less gas, and it comes complete with a ¾-inch rear gas connection and a gas pressure regulator for seamless installation.
Standard Features- Radiance Griddle
- countertop
- gas
- 12"W x 30"D
- stainless steel front & side
- built-in stainless steel splash guard
- 3/4" thick highly polished steel griddle plate
- (1) burner
- aluminized U shaped burners & manual controls for every 12"
- individual heat resistant on-off knob
- 3" wide front grease trough
- removable grease pan
- bullnose stainless steel front extension
- 2" stainless steel standard legs
- regulator included
- total 22,000 BTU
- CSA
- CSA-Sanitation
Ships from Manufacturer
- Independent "U" Shape Burners
- ¾” Thick Griddle Plate
- Stainless Steel Construction
- 22,000 BTU Output Per Burner
- Includes Gas Regulator
- NAT/LP Convertible
Product Specifications
| Length (in.) | 12 |
|---|---|
| Total BTU | 22,000 |
| Condition | New |
| Burner BTU | 22000 |
| Control Type | Manual |
| Manufacturer | Turbo Air Radiance |
| Depth (in.) | 30.5 |
| SKU | TAMG-12-NG |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| Height (in.) | 12.5 |
| Griddle Cooking Size | 12" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Temperature Range | 200 F to 500 F |
1 Year Parts & Labor