Standard Range SR-R36-24MG-LP 36" Liquid Propane Commercial Range with 2 Burners, 24" Griddle Top, 1 Oven - 153,000 BTU
Standard Range 36" commercial range with 2 open burners, 24" flat top griddle, and standard oven
The Standard Range commercial range is everything you need to streamline cooking operations in your Kitchen. It features 30,000 BTU/hr burners that are operated independently so you can simultaneously execute multiple cooking tasks. Each burner has a heavy duty cast iron grate that conveniently supports your fry pans, sauce pans, and other commercial cookware. With a 200F to 500F adjustable temperature range, you have enough leeway to accommodate any recipe in your oven - whether you are looking to bake a cake or roast a chicken.
All Standard Range gas restaurant ranges ship setup for natural gas with included propane conversion kit. Professional installation is required.
STANDARD FEATURES
- 30,000 BTU per top burner, 33,000 BTU each static oven
- 12" x 12"cast iron grates with aeration bowl
- Standing pilot light for individual burners
- Oven interior side guides & bottom porcelain coated
- Manual controls with metal knobs
- Stainless steel front, back riser, and lift off shelf
- "Cool-to-the-touch" front s/s deck
- Flue located on back of unit for ample ventilation
- Easy to remove full width crumb tray
- Range is fully serviceable from the front
- Includes gas regulator
- Pre-installed casters standard, legs optional
- Meets NSF/ANSI Standards
-
cCSAus -
CSA -
CSA Sanitation
-
Crumb Tray
A removable crumb tray underneath the burners catches loose vegetables, overflow, and other food debris to help maintain a clean kitchen at all times. -
Handy Back Shelf
You can utilize the handy 10" deep back shelf to store essential seasonings and supplies, optimizing the efficiency of your cooktop. -
Independent control
Each burner has its own control switch, which allows you to operate different burners based on different cooking needs, while providing flexibility and increasing efficiency. -
Pre-installed Casters
Pre-installed casters allow for easy movement when cleaning. Two locking wheels keep your unit firmly in place. If you don't like the casters, we have interchangeable legs available for you! -
Removable Cast Iron Grates
12" x 12" heavy-duty cast iron grates with aeration bowl conveniently support the cookwares. Removable feature also makes it easy to clean and maintain. -
Spacious Oven
The 200°F to 500°F adjustable oven temperature range can accommodate any recipe. Each oven comes with 2 chrome plated racks that can be used in 3 different positions, additional racks are always available.
Ships from Manufacturer
- 36" Range with 2 Burners
- 24" Griddle Top
- Powerful 153,000 BTU, 1 Full Size Oven
- Heavy Duty 12" x 12" Cast Iron Grates
- Oven Thermostat Adjusts from 200 - 500 F
- Includes Gas Regulator
- Includes LP Converstion Kit
Product Specifications
| Length (in.) | 36.00 |
|---|---|
| Total BTU | 153000 |
| Condition | New |
| Burner BTU | 30000 |
| Number of Burners | 2 Burners |
| Manufacturer | Standard Range |
| Depth (in.) | 32 |
| Oven BTU | 33000 |
| Oven Type | Standard Oven |
| SKU | SR-R36-24MG-LP |
| Number of Ovens | 1 |
| Height (in.) | 60.7 |
| Control Type | Manual |
| Height Detail | Includes 6.4" Casters |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| Griddle Cooking Size | 24" |
| Installation Type | Freestanding |
| Number of Burners | 2 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Ovens | 1 |
| Oven Interior Length | 25.80 |
| Oven Interior Depth | 22.40 |
| Oven Interior Height | 13.80 |
| Available Warranties | Standard Range Extended Warranty 5 |
Standard Range is a premium manufacturer of quality commercial cooking equipment for the North American food service industry
1 Year Parts & Labor