Imperial IR-6-G36-CC-LP Pro Series 72" 6 Burner & 36" Griddle Liquid Propane Gas Restaurant Range w/ 2 Convection Ovens
Imperial Commercial Cooking Equipment Since Its Inception In 1957, Imperial Has Remained A Family-Owned Company Whose Mission Is To Be The Preferred Global Supplier Of High Quality, Top Value Cooking Equipment To The Foodservice Industry.
Imperial Utilizes Highly Skilled Employees Combined With Innovative Manufacturing Processes. Imperial Continually Invests In State-Of-The-Art Technology And Machinery As Part Of The Commitment To Future Growth. This Provides Enhanced Efficiencies, Lower Production Costs And Consistent, Top Quality Equipment.
Standard Features
- Low Simmer Feature
- Cast Iron Grates
- 1 36" Griddle
- 3/4" Polished Steel Plate
- 3"W Grease Trough
Ships from Manufacturer
- (6) Open Burners
- Low Simmer Feature
- Cast Iron Grates
- (1) 36" Griddle
- 3/4" Polished Steel Plate
- 6" Legs With Adjustable Feet
- Pre-Installed Legs Standard
- Optional Casters
Product Specifications
| Length (in.) | 72.00 |
|---|---|
| Total BTU | 312000 |
| Condition | New |
| Number of Burners | 6 Burners |
| Manufacturer | Imperial |
| Depth (in.) | 31.5 |
| Oven Type | Convection Oven |
| SKU | IR-6-G36-CC-LP |
| Number of Ovens | 2 |
| Height (in.) | 56.5 |
| Control Type | Manual |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| Griddle Cooking Size | 36" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Number of Burners | 11 |
| Number of Ovens | 2 |
Imperial Restaurant Range and Deep Fryers, both Gas and Electric
1 Year Parts & Labor