Imperial IR-4-G24-C-XB-NG Pro Series 48" 4 Burner & 24" Griddle Natural Gas Restaurant Range w/ Convection Oven & Open Cabinet Base
Imperial Commercial Cooking Equipment Since Its Inception In 1957, Imperial Has Remained A Family-Owned Company Whose Mission Is To Be The Preferred Global Supplier Of High Quality, Top Value Cooking Equipment To The Foodservice Industry.
Imperial Utilizes Highly Skilled Employees Combined With Innovative Manufacturing Processes. Imperial Continually Invests In State-Of-The-Art Technology And Machinery As Part Of The Commitment To Future Growth. This Provides Enhanced Efficiencies, Lower Production Costs And Consistent, Top Quality Equipment.
Standard Features
- Low Simmer Feature
- Cast Iron Grates
- 1 24" Griddle
- 1 Convection Oven
- 1/2 Hp Blower Motor
Ships from Manufacturer
- (4) Open Burners
- Low Simmer Feature
- Cast Iron Grates
- (1) 24" Griddle
- (1) Convection Oven
- 6" Legs With Adjustable Feet
- Pre-Installed Legs Standard
- Optional Casters
Product Specifications
| Length (in.) | 48.00 |
|---|---|
| Total BTU | 224000 |
| Condition | New |
| Number of Burners | 4 Burners |
| Manufacturer | Imperial |
| Depth (in.) | 32.5 |
| Oven Type | Convection Oven |
| SKU | IR-4-G24-C-XB-NG |
| Number of Ovens | 1 |
| Height (in.) | 56.5 |
| Control Type | Manual |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| Griddle Cooking Size | 24" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Number of Burners | 4 |
| Number of Ovens | 1 |
Imperial Restaurant Range and Deep Fryers, both Gas and Electric
1 Year Parts & Labor