Imperial IHR-G18-2-XB-NG Spec Series 36" 2 Burner & 18" Griddle Heavy Duty Natural Gas Range w/ Open Cabinet Base
Imperial Commercial Cooking Equipment Since Its Inception In 1957, Imperial Has Remained A Family-Owned Company Whose Mission Is To Be The Preferred Global Supplier Of High Quality, Top Value Cooking Equipment To The Foodservice Industry.
Imperial Utilizes Highly Skilled Employees Combined With Innovative Manufacturing Processes. Imperial Continually Invests In State-Of-The-Art Technology And Machinery As Part Of The Commitment To Future Growth. This Provides Enhanced Efficiencies, Lower Production Costs And Consistent, Top Quality Equipment.
Standard Features
- Cast Iron "S" Grates Standard
- 1 18"W Griddle
- 1" Thick Plate
- 4"W Grease Gutter With 1 Gallon Can Capacity
- Open Cabinet Base
Ships from Manufacturer
- (2) Open Burners
- Cast Iron "S" Grates (Standard)
- 1" Thick Plate
- 4"W Grease Gutter
- Open Cabinet Base
- 6" Legs With Adjustable Feet
- Pre-Installed Legs Standard
- Optional Casters
Product Specifications
| Length (in.) | 36.00 |
|---|---|
| Total BTU | 120000 |
| Condition | New |
| Number of Burners | 2 Burners |
| Manufacturer | Imperial |
| Depth (in.) | 38 |
| Oven Type | Cabinet Base |
| SKU | IHR-G18-2-XB-NG |
| Number of Ovens | None |
| Height (in.) | 42 |
| Control Type | Manual |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| Griddle Cooking Size | 18" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Number of Burners | 2 |
| Number of Ovens | 0 |
Imperial Restaurant Range and Deep Fryers, both Gas and Electric
1 Year Parts & Labor