Imperial IHR-G18-2-M-LP Spec Series 36" Modular / Countertop 2 Burner & 18" Griddle Heavy Duty Liquid Propane Gas Range
Imperial Commercial Cooking Equipment Since Its Inception In 1957, Imperial Has Remained A Family-Owned Company Whose Mission Is To Be The Preferred Global Supplier Of High Quality, Top Value Cooking Equipment To The Foodservice Industry.
Imperial Utilizes Highly Skilled Employees Combined With Innovative Manufacturing Processes. Imperial Continually Invests In State-Of-The-Art Technology And Machinery As Part Of The Commitment To Future Growth. This Provides Enhanced Efficiencies, Lower Production Costs And Consistent, Top Quality Equipment.
Standard Features
- 2 Open Burners
- Cast Iron "S" Grates Standard
- 1 18"W Griddle
- 1" Thick Plate
- 4"W Grease Gutter With 1 Gallon Can Capacity
Ships from Manufacturer
- Stainless Steel Exterior
- Enclosed front 1-1/4" manifold
- 7" stainless steel landing ledge
- Unique cast aluminum control knobs
- Full width, removable crumb tray
- One year parts and labor warranty
Product Specifications
| Length (in.) | 36.00 |
|---|---|
| Total BTU | 120000 |
| Condition | New |
| Number of Burners | 2 Burners |
| Manufacturer | Imperial |
| Depth (in.) | 38 |
| SKU | IHR-G18-2-M-LP |
| Height (in.) | 17 |
| Control Type | Manual |
| Gas Inlet Size | 3/4" |
| Griddle Cooking Size | 18" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Number of Burners | 3 |
Imperial Restaurant Range and Deep Fryers, both Gas and Electric
1 Year Parts & Labor