Blue Air BLDN-280A 16" 282 lb. Counter Top Nugget Cube Ice & Water Dispenser - 10 lb. Storage
In March 2003, when Blue Air started in the foodservice equipment industry, it opened with a couple lines of refrigeration equipment and a few employees in a very small office and warehouse space. Ever since these humble beginnings, Blue Air has grown steadily each year by constantly adding new products and new customers. It has now become one of the leading suppliers in the industry with multiple distribution warehouses and sales offices nationwide. The main driving force behind this stable growth has been its unwavering commitment to delivering, “The best combined value of premium products, competitive price, and excellent customer service to its customers.”
Standard Features
- Ice maker & water dispenser
- Nugget cube
- 16"W x 24"D x 35"H (Without leg) or 39"H (With 4" leg)
- 282 lbs production per 24 hrs
- 10 lbs storage
- Air-Cooled
- Digital self diagnostic system
- Stainless steel cabinet & evaporator
- R290 hydrocarbon refrigerant
- 115V/60/1-Ph
- Cord & plug
- cULus, ETL-Sanitation
Service
- Digital self diagnostic system
- Panels easily removed and all components accessible for service.
- Removable/cleanable air filters.
- Allow 6" (15cm) clearance at rear, sides, and top for proper air
- circulation and ease of maintenance/service.
- Auto drain mode to prevent water pollution
Plumbing
- 3/8" water supply line, nominal ID (interior dimension).
- Drain Line: Minimum 3/4” ID hard pipe, PVC, or equivaient
- Maximum time for dispensing ice and water can be adjusted
-
cULus -
ETL-Sanitation
Ships from Manufacturer
- Nugget Cube
- 282 lbs Production Per 24 Hrs
- 10 lbs Storage
- Air-Cooled
- Digital Self Diagnostic System
Product Specifications
| Length (in.) | 16 |
|---|---|
| Horsepower | 1/4 HP |
| 24 Hour Ice Yield | 282.8 lb. |
| Ice Volume Yield | 101-300 lbs/day |
| Condition | New |
| Volts | 115 |
| Bin Storage Capacity | 10 lb. |
| Manufacturer | Blue Air |
| Depth (in.) | 23.25 |
| Hertz | 60 |
| Condenser Type | Air Cooled |
| Cooling System Type | Air Cooled |
| SKU | BLDN-280A |
| Phase | 1 |
| Height (in.) | 67.5 |
| Dispenser Style | Sensor |
| Amps | 15A |
| Ice Type | Nugget |
| Refrigerant | R290 |
After 15 years in business, Blue Air is establishing itself as a solid manufacturer and supplier of premium quality products in the foodservice equipment industry through its recent merger with Daeyeong E&B, a leading manufacturer of commercial refrigeration and ice machines in South Korea since 1981. This is a new landmark for Blue Air’s future in terms of its ability to meet the market’s needs and its potential for an increased level of growth. Now, Blue Air offers its customers a wider range of product selections on both cold and hot lines, from vast lines of superior quality commercial refrigeration and ice machines to value lines of stainless steel items and commercial cooking equipment. Our prices have always been very competitive based on the value of materials, design features built into our products and the stellar service that has been provided to support our products. Blue Air provides the best warranty program in the industry along with the most attentive technical service through its over 700 member nationwide service network. Delivering “The best combined value of premium products, competitive price, and excellent customer service” is not a simple promise we made to our customers, but it is a real practice of our business on a day to day basis.
3 Year Parts & Labor, 5 Year Compressor