Beverage-Air PFD1HC-1BHG 26" Stainless Steel Glass Half Door Pass-Through Freezer
Beverage-Air is a leading domestic manufacturer of commercial refrigeration solutions, with a vast product offering including over 1,000 unique models across 31 product series and 10 product categories. Manufactured in Brookville, Pennsylvania & headquartered in Winston-Salem, North Carolina, Beverage-Air is committed to producing American made equipment for the foodservice market.
Standard Features
- Freezer
- Pass-Thru
- One-section
- 22.9 cu. ft.
- Top-mounted self-contained refrigeration
- (4) glass half doors
- (3) adjustable shelves
- Interior LED lighting
- Aluminum interior
- Stainless steel exterior
- Standard depth cabinet
- Half-height doors
- Exterior digital thermometer
- 6" legs
- 3/4 HP
- cULus, UL EPH Classified, UL-Sanitation
Cabinet Construction
- Stainless steel front and sides (galvanized top, bottom & back)
- Interior is made of corrosion resistant aluminum
- Full electronic control
- Expansion valve technology
- Self-closing door with 120º stay-open feature
- Glass pass-thru half doors
- LED interior light
- Cylinder lock
- Snap-in magnetic gaskets for positive door seal
- Hinged front shroud
- Energy saving thermal breaker
- Stainless steel breaker caps
- Three (3) heavy duty epoxy coated wire shelves
- 6" High adjustable stainless steel legs
- 8' Cord and plug (see electrical data for details)
Options & Accessories
- Stainless steel interior
- Additional shelves
- 3" or 6" casters
- 6" Seismic legs
- Tray slides (type A and A/C)
- Door swing orientation (at time of order)
- Remote option
-
cULus -
UL -
UL-S
Ships from Manufacturer
- 22.9 Cu. Ft.
- (4) Glass Half Doors
- (3) Adjustable Shelves
- Interior LED Lighting
- Aluminum Interior
- Stainless Steel Exterior
- Exterior Digital Thermometer
Product Specifications
| Length (in.) | 26.5" |
|---|---|
| Horsepower | 3/4 HP |
| Door Material Type | Half Door(s) |
| Condition | New |
| Compressor Location | Top Mount |
| Manufacturer | Beverage Air |
| Depth (in.) | 36" |
| Cubic Feet | 22.9 |
| Pass Thru Door | Yes |
| SKU | PFD1HC-1BHG |
| Roll-In | No |
| Height (in.) | 84.13" |
| Door Type | Swinging |
| Number of Sections | 1 Section |
| Installation Type | Freestanding |
| Shelves | 3 |
Beverage-Air® is a leading manufacturer of commercial refrigeration equipment for the food service industry. Whether you operate a bar, hotel, convenience store, supermarket or other retail environment, Beverage-Air® has a wide selection of premium refrigeration and food service equipment solutions to meet your needs.
7 Year Parts & Labor, 7 Year Compressor