Beverage-Air PH1-1S Solid Door Reach-In Heated Holding Cabinet - 21.5 Cu. Ft., 1500W
Beverage-Air is a leading domestic manufacturer of commercial refrigeration solutions, with a vast product offering including over 1,000 unique models across 31 product series and 10 product categories. Manufactured in Brookville, Pennsylvania & headquartered in Winston-Salem, North Carolina, Beverage-Air is committed to producing American made equipment for the foodservice market.
Standard Features
- Warming Cabinet
- Reach in
- One-section
- 21.01 cu. ft.
- (1) full height door
- Cylinder lock
- (3) silver freeze shelves
- Exterior digital thermometer
- Top mounted heating system
- Aluminum interior
- Stainless steel front & sides
- Galvanized top, back & bottom
- UL, UL EPH
Cabinet Construction
- Stainless steel front and sides (galvanized top, bottom & back)
- Interior is made of corrosion resistant aluminum
- Stainless steel door liner
- Full electronic control
- 22 Gauge Stainless steel door
- Heavy-duty cylinder locks
- Operational indicator panel contains thermometer and adjustable thermostat control which is accurately calibrated from 80°F to 180°F
- Manually controlled humidity vents are provided in the top of the cabinet
- Self-closing doors on cam-lift hinges, with 120º stay-open feature
- Three (3) silver freeze shelves
- One-piece, snap-in magnetic door gasket
- Hinged front shroud
- Proximity door switch activates interior incandescent lighting
- 8' Cord and plug (see electrical data for details)
Options & Accessories
- Pan slides
- Stainlees steel interior
- 3" or 6" Casters
- Light or right door hinge (at time of order)
-
UL
Ships from Manufacturer
- 21.01 Cu. Ft.
- (1) Full Height Door
- Cylinder Lock
- (3) Silver Freeze Shelves
- Exterior Digital Thermometer
- Aluminum Interior
Product Specifications
| Length (in.) | 26.5" |
|---|---|
| Condition | New |
| Capacity | 21.5 cu. ft. |
| Door Material Type | Solid Door(s) |
| Manufacturer | Beverage Air |
| Depth (in.) | 34.75" |
| Cubic Feet | 21.01 |
| SKU | PH1-1S |
| Watts | 1,500 |
| Height (in.) | 84.13" |
| Shelves | 3 |
Beverage-Air® is a leading manufacturer of commercial refrigeration equipment for the food service industry. Whether you operate a bar, hotel, convenience store, supermarket or other retail environment, Beverage-Air® has a wide selection of premium refrigeration and food service equipment solutions to meet your needs.
7 Year Parts & Labor